İçeriğe geç →

Devrimin İzinden

Anahtar kelimeler: yerli, araç, TOGG, özellikler

Tarihler 27 Aralık 2019’u gösterdiğinde herkesin heyecanla beklediği yeni yerli arabamız, TOGG, gözler önüne çıkmıştı. Söylenene göre 2022’ de yerli gururumuzu yollarda göreceğiz ve aracın üretimine Bursa Gemlik TSK arazisinde başlanılacak. 

İsminden de aldığı üzere Türkiye Otomobil Geliştirme Grubu’nun geliştirmiş olduğu araç, Gebze Bilişim Vadisi’ ne yakın olan Osmangazi Köprüsünde ilk sürüşlerini denemiş oldu. 

Tasarımı ve diğer araçlardan kendisini ayıran özellikleriyle dillerden düşmedi. Gelin bu özelliklere biraz değinelim:

Öncelikle elektrikli bir araç olmasından bahsedecek olursak, bildiğimiz üzere, piyasaya sürülen elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte şarj istasyonlarının çoğaltılması da planlanmaktadır. Bizim aracımız da bu istasyonlardan 30 dakika içerisinde deposunu tamamen şarj etmesi sadece 60 Türk lirasına tekabül edeceği tahmin edilmektedir. Aynı zamanda,  aracın bu şarjla 500 km yol alması en güzel avantajlarından biri… Normal bir aracın deposu, 500 km’yi ortalama 250 Türk lirasına dolduğunu farz edersek bayağı kardayız  

Ayrıca elektrikli olması aracın bakım işlerinde de kolaylık sağlamış durumdadır. Saymakla bitmiyor  lakin bu özelliğe çevre temizliğinide unutmadan eklemek isterim. Nihayetinde çevre ve gelecek hepimizin.

Daha da ilgi çeken bir özelliği; aracımızın akıllı olmasıdır. Geçtiğimiz günlerde TOGG’un tanıtımı yapılırken  internete bağlı bir araç olduğundan bahsedildi. Böylece evlilik yıl dönümü hatırlatma, takviminizdeki toplantıları görme ve toplantı yerini internete bağlanıp anlayarak ardından navigasyonu aktif  hale getirme gibi özellikleri örnek olarak vurgulandı.

Otomobilin üretimi için kollarını sıvayan 5 şirketten biri olan Turkcell’in Fizy uygulmasını da araçta göreceğimizi açıkladılar. Bu demek oluyor  ki evde dinlediğimiz şarkıyı, araca geçtiğimizde kaldığımız yerden dinlemeye devam edebileceğiz. 

Bunun yanında araç içerisinden otopark rezervasyonu yaptırmak mümkün olacak. Hava durumu, navigasyon, evin sıcaklığı ile otomobil sıcaklığı gibi birçok özellik daha mevcut.

En çok konuşulan konulardan biri ise İtalya meselesi. Evet araç İtalya’da yapıldı çünkü daha küçük ve yeni olan şirketimizin gücü henüz o kadar da artmadı. Neyse ki bundan sonra onlara ihtiyacımız kalmıyor. 

Ayrıca yerli üretim ile prototip üretim arasında farklar var, öyle kolay değil.. Ki zaten fikri mülkiyet hakları %100 Türkiye ‘ye ait. 

Bir de tasarımı çok konuşuldu. Bunun da cevabını TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ın da dediği üzere “Aracın iç yapısını savunma sanayiinden, Türkiye’nin helikopterini yapan ekipten bir mühendis tasarladı.” diyerek konumuzu noktalayabiliriz.

Bir sonraki üretim haberimizi yazmak için heyecanlıyız. Kim bilir belki de bu haberin içinde mühendis adayları olan bizler de oluruz!

KAYNAKÇA:

https://togg.com.tr/

Yazan: Nidanur Tekin

IN THE FOOTSTEPS OF THE REVOLUTION

Key words: domestic ,vehicle, TOGG, features

When the date was December 27, 2019, our new domestic car, TOGG, which everyone was eagerly waiting for, was on display. It is said that we will see our domestic  pride on the roads in 2022 and the production of the vehicle will be started in Bursa Gemlik TSK land. Turkey’s Automotive Development Group has developed tools as get its name and the first rides were tried on Osmangazi Bridge, which is close to Gebze Information Valley.

With its design and features that distinguish it from other tools people who see  keep harping on something. Let’s talk a little bit about these features. First of all, if we talk about being an electric vehicle, as we know, with the increase in the number of electric vehicles launched, it is planned to increase the charging stations. Our vehicle is thought to correspond to 60 TL as long as it fully charges its tank within 30 minutes, and it is one of the best advantages that the vehicle travels 500 km with this charge. Considering that a normal vehicle is filled with an average of 250 TL per 500 km so we are very profitable . In addition, being electric provides convenience in the maintenance works of the vehicle.I would like to add to this feature, which does not end with counting, without forgetting the environmental cleanliness. Ultimately, the environment and the future are both of us.


Even more interesting, our vehicle is smart. While promoting TOGG in the past days, it was mentioned that it is an internet-connected tool. Thus, the features such as reminder of the wedding anniversary, seeing the meetings in your calendar and connecting and understanding the meeting location to the internet and then activating the navigation were highlighted as examples. 

They announced that we will see the fizy application of turkcell, which is one of the 5 companies that roll up their sleeves for the production of the car, in the vehicle. This means that we can continue the song we listened to at home, from where we left off when we switched to the vehicle. In addition to this, it will be possible to make a parking reservation from the vehicle. Weather, navigation, temperature of the house and car temperature are many more features.

One of the most talked about issues is the Italy issue.

Yes, the vehicle was built in Italy because the power of our smaller and new company has not increased that much. Fortunately, we no longer need them. There are also differences between domestic production and prototype, not so easy:) . Anyway intellectual property rights to 100% of Turkey. The design was also very talked about.

In response to this TOGG CEO Mehmet Gürcan Karakas says that “From the team that makes the vehicle’s interior structure of the helicopters from Turkey’s defense industry he has designed an engineer.” we can put a dot here.

We are excited to write our next production news. Who knows, maybe we will be the ones who are engineer candidates in this news.

Source:

https://togg.com.tr/

 

Translator: Nidanur Tekin

Writer:Nidanur Tekin