İçeriğe geç →

Dünya Tarihinin En Büyük Uçağı

 

DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK UÇAĞI

Teknoloji gün geçtikçe hayatımızda kendini daha gösterir bir hale geldi. Geçmişte sadece bir hayal olarak görülen uçmak eylemi ilk olarak Endülüslü İslam bilgini Abbas İbn Firnas‘ın denemeleriyle gerçekleşirken Wright kardeşlerin ilk motorlu uçak yapımıyla gelişen uçaklar hayatımızın zirvesine ulaştı. Birkaç gün önce ise tarihte bir ilk yaşandı ve dünyanın en büyük tüm kompozit uçağı ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. İlk kez 13 Nisan 2019 tarihinde California’da Los Angeles’ın kuzeyindeki Mojave Air and Space Port’ta denen dünyanın en büyük uçağı “Stratolaunch” Microsoft’un ortak kurucularından olan Paul G. Allen tarafından 2011 yılında kurulan Stratolaunch Systems Corporation şirketi tarafından tasarlandı ve test edildi.  İkili gövde tasarımı ve bir Amerikan futbol sahası uzunluğundan daha büyük kanat açıklığı olan bu uçak saatte maksimum 189 mil hıza ulaştı. Mojave Çölü üzerinde 2.5 saat boyunca 17.000 feet yüksekliğe kadar uçtu. Uçağın görünüşü en az uçağın özellikleri kadar görkemliydi. Bu başarılı uçuşun geçekleşmesini sağlayan Stratolaunch ekibi şirkette bulunan bugünün uçuş ekibidir.

Bilindiği üzere uçaklar hayatımızın büyük bir bölümünü ilgilendirmektedir ve bu olayda da görüldüğü gibi uçaklarla alakalı yapılan çalışmalar gün geçtikçe artmakta ve ilerlemektedir. 2019 yılına damgasını vuran bu uçak inanılmaz bir mühendislik ürünü ve başarısıdır. Aynı zamanda Stratolaunch uçağı, uygun maliyetli ve rutin olan alana hava yolu tarzı erişim sağlayan mobil fırlatma platformudur. Güçlendirilmiş orta kanat, toplam 500.000 liraya kadar çıkan birçok fırlatma aracını destekleyebilir. Son olarak bu uçuş işleminde pilotlar uçuşun verdiği etkileri, performansını ve taşıma niteliklerini Mojave Hava ve Uzay Limanına başarılı bir şekilde inmeden önce değerlendirdi. Alçak dünya yörüngesine roket taşımak amacıyla geliştirilmeye çalışılan bu uçak aynı zamanda birçok uzay görevini daha ucuz, güvenli ve standart hale getirmeyi hedeflemektedir.

İLK TEST SONUÇLARI

  • Uçağın hızını kalibre etmek, merdane çiftleri, yalpalama manevraları, itme ve çekme ve sabit başlık yan kaymalarını içeren uçuş kontrol sistemlerini test etmek için çeşitli uçuş kontrol manevraları gerçekleştirildi.
  • Ortalama 15.000 fit yükseklikten deniz seviyesine simüle iniş yaklaşımı ve çalışmaları yapıldı.

Bu tarihi başarı gerçekleştikten sonra Stratolaunch Systems Corporation şirketinin başkanı ve Mütevelli Heyeti olan Jody Allen, “Hepimiz Paul’ün bugünün tarihi başarısına tanık olmaktan gurur duyacağını biliyorduk” diyerek şirketin başarısını gözler önüne serdi.

Yazar: Hürrem Vuslat TAŞKIRAN

 

REFERANS

https://www.log.com.tr/dunyanin-en-buyuk-ucagindan-tarihi-basari-video/

https://www.stratolaunch.com/2019/04/13/stratolaunch-completes-historic-first-flight-of-aircraft/


 

WORLD’S LARGEST AIRCRAFT

Technology has become more visible day by day. In the past, it was seen as only a dream but the action of fly which is happened by Andalusian scientist Abbas Ibn Firnas reached the pinnacle of our lives thanks to the first motor aircraft made by Wright brothers. A few days ago, an event took place for the first time in history, and the world’s largest composite aircraft successfully completed its first flight. Designed by Stratolaunch Systems Corporation, founded in 2011 by Paul G. Allen, co-founder of the world’s largest aircraft “Stratolaunch”, the world’s largest aircraft called Mojave Air and Space Port in Los Angeles, California tested on April 13, 2019 tested. The aircraft which has a dual body design and a wingspan large wing opening of 117 m, the plane reached a maximum speed of 189 mph. It flew up to a height of 17,000 feet for 2.5 hours over the Mojave Desert. The appearance of this plane was as splendid as the aircraft. The Stratolaunch team is the flight crew of the company which makes this successful flight possible.

As is known, airplanes cover a large part of our lives and as it is seen in this case, the science of aircraft is progressing more and more every day. This aircraft marked the year of 2019 is an incredible engineering success. At the same time, the Stratolaunch aircraft is a mobile launch platform that provides air-style access to the area that is cost-effective and routine. The reinforced mid-wing can support several launch vehicles up to a total of 500,000 turkish liras. Finally, in this flight, the pilots evaluated the effects, performance and handling qualities of the flight. This aircraft, which is tried to be developed in order to carry rocket to low orbit, also aims to make many space missions cheaper, safe and standard.

COMPOSITE AIRCRAFT

A new material which is formed by combining at least two different materials in large sizes is called composite material. The purpose of the composite production is to add new features to make the materials that are not suitable for using alone can be used according to their usage areas. This airplane is made of different materials and thus formed with a new composite material. Designed by combining six Boeing 747 jets.

 

FIRST TEST TRIALS

  • “A variety of flight control maneuvers were carried out to test the flight control systems including calibrating the airplane speed, roller pairs, wobble maneuvers, push and pull and fixed head side shifts.
  • “Approximately 15,000 feet of sea level simulated landing approach and studies were done.

After the achievement of this milestone with the board of trustees and president of Stratolaunch Systems Corporation Jody Allen, “We all knew that Paul would be proud to witness the success of today’s history.” he demonstrated the company’s success.

The Translator: Şevval Sude TOPAY