İçeriğe geç →

İNSAN/ROBOT=CYBORGT

İNSAN/ROBOT=CYBORGT

Anahtar Kelimeler:  cyborg, yapay zeka, yarı robot, artifficial intelligence,  half robot

Teknoloji her geçen gün gelişmekte, hayatımıza fayda sağlayacak gelişmeler kaydetmekte ve yaşantımızın her yerinde…

Bilim kurgu karakterleri gibi olmayı hemen hemen hepimiz en azından çocukken hayal etmişizdir. Tonlarca ağırlıktaki yükü tek elimizle kaldırmak, kilometrelerce uzaklıktaki sesi duymak ya da bir nesneyi görebilmek, uçabilmek, kısa sürede öğrenebilmek gibi türlü türlü yeteneklere sahip olabilsek nasıl olurdu? Cyborg işte tam da bilim kurgu karakterlerinin hayat bulmuş hali diyebiliriz.

Cyborg, İngilizce Cybernetic organizm olup canlı organizma ile mekanik sistemin birbirleri ile uyumlu olarak çalışması sonucu yarı robot canlı organizma olarak tanımlanabilir.

RENKLERİ DUYMAK

Cyborglar günümüzde resmi olarak tanınmaktadır. Bunlardan en tanınmışı ve ilk olduğu kabul edilen Neil HARBİSSON… Akromatops  yani tam renk körlüğü olarak bilinen nadir bir hastalığa sahip. Kendi tanımı ile gri tonlu bir dünyadan geliyor ve 21 yaşından beri renkleri duyuyor… 2003 yılında bilgisayar uzmanı Adam Mantandon ile birlikte elektronik göz olarak adlandırdığı cihazı yaptı. Başının arkasına yerleştirilmiş çip ve ona bağlı antenden oluşan elektronik göz, önündeki renk frekansını çipe yolluyor ve kemik iletimi yolu ile renkler duyulabiliyor. İlk başta renklerin adlarını ezberleyebilmek için notaları da ezberlemek zorunda kalan HARBİSSON, daha sonra bütün bu bilgilerin algıya dönüştüğünü ifade ediyor. Harbisson; ‘Renkli rüyalar gördüğüm zaman yazılım ve beynimin birleştiğini anladım. Rüyamda ki elektronik sesler cihazdan değil beynimden geliyordu. O zaman kendimi yarı robot gibi hissetmeye başladım.’ diyerek hayatındaki büyük değişimin adeta altını çiziyordu. Bu elektronik göz Harbisson’un dünyasına renk getirmekle kalmamış yeni ve diğer insanlardan farklı deneyimler edinmesine neden olmuştur. Örneğin resim sergisine gidip Picasso dinlemek, süpermarketin gece kulübü gibi hissettirmesi, tabağındaki yemeği düzenleyerek sevdiği şarkıları yemesi, insan gözünün göremediği kızılötesi ve morötesi ışınları duyabilmesi hayata bizlerden çok farklı bir pencereden baktığının kanıtı niteliğinde. Açıkçası daha önce kulağa hoş gelen şekilde giyinmek diye bir kalıp duymamış ve görmemiştim. Ancak Harbisson kulağa hoş gelen şekilde giyindiğinden bahsediyor. Bu kadarı ile kalmayıp Harbisison sesleri resmedip portreleri besteleyebiliyor. Harbisson’a göre artık cep telefonu uygulaması geliştirmek yerine kendi vücudumuz için üretici üretmeye başladığımızda hayat daha heyecanlı olacak.

Hâlihazırda Harbisson insanları cyborg olmaya teşvik ediyor.

Cyborglar çoğaldıkça emin olabiliriz ki gündelik hayatımız oldukça değişecek. Doğuştan meydana gelen veya sonradan oluşan doku ve uzuv kayıplarına çözüm olabilecek, belki de 3d yazıcılarda geliştirilen organların vücut ile uyum sağlayıp organ nakillerine alternatif olabilecek bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu teknolojinin hepimizin hayatına olumlu ve yararlı dokunuşlarda bulunması dileğiyle selametle kalınız. 

KAYNAKLAR

https://www.ted.com/talks/neil_harbisson_i_listen_to_color?language=tr#t-556477

https://tr.pinterest.com/pin/359443614004320791/

https://tr.pinterest.com/pin/352969689538287332/

Yazar: Sülbihan TEKİN

HUMAN/ROBOT=CYBORG

The technology has been developing day by day, providing benefits to us and it is everywhere… Almost we all wanted to be like the characters in the science fiction movies, at least in our childhood years.  How it would be if we had the talents like lifting tons of weights with only one hand, hearing voices and seeing an object from miles away, flying, learning in short process? We can say that Cyborg is the living version of science fiction movie characters.

In English, Cyborg is the combination of the words cybernetic and organism. It may be defined as half organism half robot which is occurred from living organism’s and mechanical system’s work in harmony.

HEARING COLOURS

Cyborgs are officially recognized today. Neil HARBISSON which is considered as the first and the most famous… He has the disease achromatopsia that means full color blindness. With his own definition, he is coming from a grey toned world and he has been hearing the colors since his twenty-one.  He made a device he named electronically eye with the computer expert Adam Mantandon in 2003. An electronic eye that is occurred from a chip placed at the back of the head and an antenna connected to the chip, it sends the frequency of the color to the chip and with the bone conduction pathway, colors can be heard.  Neil HARBISSON who had to memorize the notes in order to memorize the names of the colors says that after a while all of his knowledge turned into perceptions. ‘When I saw colorful dreams I realized that my brain and the software are merged. The electronic voices in my dream were coming from my brain not from the device. Then I started to feel myself as a half robot.’ said Harbisson. This electronic eye did not only brought colors to Harbisson’s life, also made Harrison have different experiences than other people. For example, going to an exhibition and listening Picasso, supermarkets like nightclubs, eating favorite songs in dinner, hearing infrared and ultraviolet rays that a human eye unable to see. these are the proofs that he is looking at life from a different angle. Actually I have not heard and seen a phrase like ‘the clothes sounds nice’ before. But Harbisson talks about how he dresses according to the sounds. Addition to this, Harbisson pictures the voices and also he melodizes the portraits.

According to Harrison, if we stop making new applications for phones and start producing new devices for our bodies life will be much more exciting.

Harbisson encourages people to be a Cyborg. As the Cyborgs multiply I am sure that our daily lives will be changed. It may be a solution for congenital and subsequent tissue and limb losses. I sincerely hope that the organs that produced with 3D printers may adapt to the body and become an alternative to organ transplantation and this technology provides many benefits to our lives.

 

SOURCES

https://www.ted.com/talks/neil_harbisson_i_listen_to_color?language=tr#t-556477

https://tr.pinterest.com/pin/359443614004320791/

https://tr.pinterest.com/pin/352969689538287332/

Translator: Sare TOKUŞ