Monokl Okumaları- Adem Kaya 

08.11.2018 

Topluluk olarak düzenlemiş olduğumuz Monokl Okumaları’nın bu dönemki üçüncü programını 8 Aralık Cumartesi günü Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdik.

 

Bu programda bizlerin biraraya gelmesine vesile olan kitap Mehmet Kaplan’ın kaleme aldığı Büyük Türkiye Rüyası adlı kitap idi. Programda Trt Radyo’da Portreler Programının Yapımcısı ve Sunucusu olan Adem Kaya konuğumuz oldu.

Her zamanki gibi programızın ilk kısmında Monokl Okumaları ekibimizden öğrenciler sunumlarını yaptılar. Programımızın ikinci kısmında ise konuğumuz Adem Kaya konuşmalarına başladılar.

Adem Kaya, Mehmet Kaplan’ın eserlerinde anlatmak istediği düşünceyi özetleyen bir anekdotla başladı.”Ne olursa olsun. Bir devleti, bir toplumu, bir vakfı, bir derneği idare etmekten önce yazın, çizin! Yanlış yazın, yanlış çizin! Ama muhakkak doğrusunu bulacaksınız.

“Sayın Kaya, bizlere sadece Mehmet Kaplan’ı ve eserlerini anlatmadı. Belki birçoğumuzun bilmediği, yeni duyduğu hikayeler anlattı. Tabii bunları anlatırken Büyük Türkiye Rüyası’nın şu an sadece aydınlar veya sıradan halkın değil aynı zamanda siyasilerinde üzerinde durduğu ve çok konuştuğu bir konu olduğunu da bizlere aktardı. 

Ama Adem Kaya, bizlere unutmamız gereken bir gerçeği ve çelişkiyi gözlerimizin önüne serdi:” En genç nüfusa sahip olan ülkelerden biri olmamıza rağmen gelişmiş bir ülke değiliz. Çünkü bizim gençlerimiz kahvede oyun oynuyorlar.

“Sayın Kaya’nın aktardığı bu çelişki aslında biz gençlerin ülkemizin ve kendimizin geleceği için oturup düşünmemiz ve harekete geçmemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor.Programımıza konuk olan Sayın Adem Kaya’ya, katılım sağlayan, sunum yapan dostlara ve ev sahipliğinden dolayı Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’ne teşekkür ederiz. 

Program videomuzu izlemeyi unutmayınız!