İçeriğe geç →

Recep Şentürk


 
                                     

Monokl Okumaları programımızın bu haftaki kitabı, Prof. Dr. Recep Şentürk’ün kaleme aldığı Malcolm X kitabı idi.

Kitapta Malcolm X’in hayatı psikolojik biyografi tarzında ele alınmıştı. Aynı zamanda, Malcolm X’i daha iyi anlayabilmemiz için, yaşam hikayesi ayrıntılı bir şekilde işlenmişti. Prof. Dr. Recep Şentürk’ün deyimiyle : "Malcolm X’in nefis geçişleri ve ömür merhaleleri titizlilikle kitaba nakşedilmişti."


Programımızın ilk yarısında, kitabın bölümlerinin sunumunu yapacak olan arkadaşlarımız sahnedeydi. Sunumların bitmesinin ardından, heyecanla ikinci yarı için hazırlıklar başladı.  

Programımızın ikinci kısmında konuğumuz, okumuş olduğumuz Malcolm X kitabının yazarı ve aynı zamanda İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk idi.

Prof Şentürk ile beraber, deyim yerindeyse "kitabın derinliklerine" ve hatta "kitabın şifrelerine" değindik. Kitap hakkındaki fikir teatisinin ardından Prof. Dr. Recep Şentürk, Malcolm X ve onun hayatındaki şahsiyetlerle ilgili bağlantı ve anılarına pencere açtı. 

Malcolm X’in, ABD’de İslamın yayılmasında öncü şahsiyetlerden birisi olduğu, ve hayatını da bu dava uğruna feda ettiğine değinen Prof. Şentürk, İslam’ın bugün en hızlı yayılan din olduğunu, ABD’de ise 10 milyon müslümanın yaşamakta olduğunu ve bu surda (ABD’de) ilk gediği açan şahsiyetlerden birisinin Malcolm X olduğunu söyledi. 


Konuşmasının devamında, dinlerin bir ortamda yayılmasının 3 aşamada gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Recep Şentürk bu 3 aşamayı şöyle sıraladı :

1)Tepkisizlik Dönemi: Yeni yayılmaya başlayan bir dine karşı insanlar tepkisizdirler.

2)Tepki Dönemi: Dinin mensupları belli bir nüfusa ve nüfuza ulaşınca, o dinden olmayan insanların aşırı tepkilerine ve baskılarına maruz kalırlar.

3)Dinin Hakim Olması: Tepki döneminin ardından, belli bir süreç içerisinde, karşı konulan dinin daha çok yayılması ve insanlara hakim olması.

Şentürk, bu 3 aşamalı durumun günümüzde de yaşandığını, ve İslam’ın yeniden bir tepki sürecine girdiğinden bahsetti. Bu tepki döneminde biz müslümanlara düşen görevin, çağın gerekliliklerini donanmak olduğunu ve bu doğrultuda  elimizden gelen tüm imkanları kullanma hususuna önemle değindi.

 

Prof. Şentürk, günümüzün değişen ve gelişen dünyasında gençler olarak ne yapmamız gerektiği hakkında tüyolar verdikten sonra, bu hızlı dünyaya nasıl ayak uydurmamız gerektiği noktasında "Açık Medeniyet" kavramı ile bizlere yeni bir yol çizdi. Günümüz gençlerinin hem Doğu medeniyetini  hem de Batı uygarlığını anlayabilecek idrak seviyesine ulaşması hususuna önemle değindi.

Danende Topluluğu olarak yürüttüğümüz Monokl Okumaları programına katılan arkadaşlaramıza, misafirlerimize ve hassaten, değerli katılımlarıyla bizleri aydınlatan Prof. Dr. Recep Şentürk’e teşekkürü borç biliriz. 

Sırtımıza aldığımız idrak yükü ve aklımıza vurduğumuz ilim düşü ile bir sonraki programda görüşmek dileğiyle. Selametle kalınız efenim…