Monokl Okumaları- Özden Yılmaz 

 22.12.2018

Danende Topluluğu olarak düzenlediğimiz Monokl Okumaları 2018 – 2019 döneminin dördüncü programını 22 Aralık tarihinde Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdik. Dördüncü programımızın kitabı Rasim Özdenören’in kaleme aldığı ”Müslümanca Yaşamak” kitabı idi. Konuğumuz ise Büyük Doğu Fikir Ocakları genel başkanı olan Özden Yılmaz oldu.

 

Programımızın ilk bölümünde Begüm Ertetik isimli arkadaşımız hem kitap hakkındaki düşünceleri hem de kendi düşüncelerinden yola çıkarak çok farklı noktalara dikkat çekti. Sadece kitabı değil, kitabın dışındakileri de masaya yatırarak Müslümanca yaşamanın ne manaya geldiğine farklı bir yorum kattı. Gayet dolu geçen bu ilk bölümün ardından, dördüncü programımızın konuğu olan Özden Yılmaz hocamız sahnede yerini aldı.

 

Özden hocamız konuşmaya başlamadan önce özenle masanın üzerine sıraladığı kitapları son kez kontrol ettikten sonra söze başladı. Özden bir üslupla ”Özden Yılmaz kimdir” sorusunun cevabını verdi önce. Daha sonra, asıl konuşmaya başlayacağı kısma gelince, anahtar niteliğinde bir cümle ile giriş yaptı : ”Söz, ancak kalpten çıkarsa kalplere sirayet eder”

 

Yılmaz, daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti : ”Gençlerin çalışmadığı söylentisine hiçbir zaman inanmadım. Gençler çalışıyor. Onlardan umudumu kesmem.” Özden Yılmaz gençlerden umutlu olduğunu belirttikten sonra okumanın, konuşmanın ve yazmanın önemine dair şu sözleri sarf etti : ”Okumak bir insanı doldurur, konuşmak hazırlar, yazmak ise o insanı olgunlaştırır.”

 

Sezai Karakoç’dan Necip Fazıl’a, ve daha birçok düşünüre değindiğimiz bir programın ardından Özden Yılmaz hocamız başta da söylediği gibi gençlerden asla ümidini kesmeyeceğini belirttikten sonra Danende Topluluğuna ve Monokl Okumaları programımızın katılımcısı olan arkadaşlara hitaben ”İyi ki varsınız, ümidimi arttırıyorsunuz” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

 

Teşriflerinden dolayı Büyük Doğu Fikir Ocakları başkanı olan Özden Yılmaz’a ve Monokl Okumaları programımızın katılımcısı olan arkadaşlara teşekkürü borç biliriz. Bir sonraki programda görüşmek dileğiyle esen kalınız…. 

Program Videomuzu izlemeyi unutmayınız!