Monokl Okumaları-Yusuf Kaplan

03.11.2018 

 

Danende Topluluğu olarak bu dönem ikincisini düzenlediğimiz Monokl Okumaları’nın ilk programını 3 Kasım Cumartesi günü Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdik. 

 

İlk programımızın kitabı, William C. Chittick ve Sachiko Murata’nın kaleme aldığı ve İnsan Yayınları’ndan çıkan İslam’ın Vizyonu adlı kitaptı. Bu programımızda konuk olarak İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi’nden/Yenişafak Yazarı Yusuf Kaplan aramızdaydı. İlk olarak Yusuf Kaplan konuşmalarını gerçekleştirdiler daha sonra Monok Okumaları katılımcıları sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Yusuf Kaplan, konuşmasına başlamadan önce selamlamasını yaptıktan sonra “200 yıldır tarihte tatildeyiz” diyerekten konuşmasına başladı.

 

Yusuf Kaplan’ın birçok derinlikli konuya değindiği bu programda bizlere hem ufuk açıcı konulardan bahsetti hem de bizleri bulunduğumuz vaziyetleri düşünmeye zorlayan sorular sordu. Sayın Kaplan, iki asırdır biz tarihi sürüklemiyoruz.

 

Başkalarının yaptığı tarihin önünde sürükleniyoruz, dedikten sonra bizlere şu soruyu yöneltti: Bu toplum, tarihin akışını değiştirecek şekilde bir duruma gelmesi için ne yapmalı?

Bu sorudan sonra elbette salonda bulunan herkesin zihninde hemen bir cevap belirdi ama Sayın Kaplan, bu soruyu bizlere yol açması açısından kendi cevapladı: İslam, bu toplumun, tarihi kurmasının yegane kaynağıdır.

Yusuf Kaplan, Türkiye için iki asırdır verilen mücadeleye değindi: İki asır önce bu ülkeyi bizim elimizden aldılar. 

Biz iki asırdır bu ülkeyi nasıl yeniden geri alabiliriz diye mücadele veriyoruz. Mesela Abdülhamid’in yaptıkları bir yarma hareketiydi.

Aynı zamanda emperyalistler tarafından sömürgeleştirilmeyen tek ülke biziz ama kendi kendini sömürgeleştiren tek ülke de biziz.

 

Yusuf Kaplan, konuşmasına son vermeden önce Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Mimar Sinan için “Müslüman sanatçı Sinan, inşaa etmiyordu, ibadet ediyordu.

Sinan, Süleymaniye’de ibadetini yapıyor.” sözlerine değinerek şunu ekliyor: Tanpınar’ın ibadetten kastettiği Mimar Sinan’ın insanlığa yaptığı katkıdır.

Sayın Kaplan, konuşmalarına bir soru sorarak son veriyor: Bu dünyada senin ibadetin nedir?Programımıza konuk olan Yusuf Kaplan’a, programda sunum yapan, katılım sağlayan ve ev sahipliği yapan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’ne teşekkür ederiz. 

 

Programla alakalı videoyu izlemeyi unutmayınız.