İçeriğe geç →

2018-2019 Dönemi Monokl Okumaları Programından Haberler

Monokl Okumaları- Sezon Finali

Final programımızda Yaralı Bilinç’in derinliklerine inebilmek için birbirinden değerli iki konuğu ağırladık. Geçen seneki Monokl Okumaları programımızda Stefan Zweig’ın Satranç kitabı için ağırladığımız İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölüm başkanı ve aynı üniversitede öğretim üyesi olan Dr Hüdayi Sayın hocamız bu sene de bizleri yalnız bırakmadı. Bir diğer konuğumuz ise; Gazeteci – Yazar, Türk – Arap Medya Derneği başkanı Turan Kışlakçı idi.

Monokl Okumaları- Adem Özköse

Adem Özköse, gezmek için paranın en son öneme sahip olduğunu belirterek söze başladı. Böyle olmasaydı kendisinin gezemeyeceğini de belirtti. Kitap okumanın da önemine değinen Özköse, kitabın hayatımızda vazgeçilmez olması gerektiğini söyledi ve ekledi: Dünyayı, değiştiren, dönüştüren insanlar, kitaplar etrafında buluşan insanlardır.

Monokl Okumaları- Ergün Yıldırım

Topluluk olarak düzenlemiş olduğumuz Monokl Okumaları’nın bu dönemki beşinci programını 5 Ocak’ta gerçekleştirdik. 

Programımızda tahlil edilen kitap Nurettin Topçu’nun kaleme aldığı Türkiye’nin Maarif Davası idi. Bir fikir insanı olan Nurettin Topçu’nun eğitimle ilgili söyleyecek elbette sözü vardı. Ve bizler de o sözleri anlamaya ve anlamlandırmaya çalıştık.  

Monokl Okumaları-Özden Yılmaz

Programımızın ilk bölümünde Begüm Ertetik isimli arkadaşımız hem kitap hakkındaki düşünceleri hem de kendi düşüncelerinden yola çıkarak çok farklı noktalara dikkat çekti. Sadece kitabı değil, kitabın dışındakileri de masaya yatırarak Müslümanca yaşamanın ne manaya geldiğine farklı bir yorum kattı. 

Monokl Okumaları-Adem Kaya 

Topluluk olarak düzenlemiş olduğumuz Monokl Okumaları’nın bu dönemki üçüncü programını 8 Aralık Cumartesi günü Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdik.

Monokl Okumaları-Süleyman Gündüz

Danende Topluluğu olarak düzenlediğimiz Monokl Okumaları Programımızın 2018 – 2019 döneminin 2. programı 25 Kasım 2018 tarihinde Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 2. Programımızın kitabı Aliya İzzetbegoviç’in “Tarihe Tanıklığım” kitabı; konuğumuz ise Dr. Süleyman Gündüz’dü.

Monokl Okumaları-Yusuf Kaplan

Danende Topluluğu olarak bu dönem ikincisini düzenlediğimiz Monokl Okumaları’nın ilk programını 3 Kasım Cumartesi günü Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdik. 

Tanışma Toplantısı 

Tanışmadan olmaz dedik. Dedik ve Monokl Okumaları Programının bu dönemki katılımcılarıyla Danende Topluluğu olarak 21 Ekim tarihinde bir araya gelerek tanışma programımızı gerçekleştirdik.