Sıkça Sorulan Sorular

Danende ne demektir?

Danende; bilen, bilgin, vâkıf olan, filozof, âlim anlamlarına gelmektedir.

Neden Danende?

Çünkü şu an içerisinde bulunduğumuz toplumun ve dünyanın genç fertleri olduğumuz gibi ilerleyen zamanların yetişkin fertleri olacağız. Toplumumuzun ve dünyamızın daha güzel ve daha iyi bir yer olabilmesi çin yenilikçi ve erdemli gençlerin yani “Danendelerin” olması gerektiğine inanıyoruz.

Danende Topluluğu’nu oluşturanlar kimlerdir?

Danende Topluluğu’nun bizzat kendisi bir gençlik hareketi olması hasebiyle, onu oluşturan ve yürütenler de gençlerdir.

Danende Topluluğu ne zaman kuruldu?

Topluluk 2017 yılında kitap okumaları ile faaliyetlerine başladı. Sonrasında bir şeyleri değiştirebilmek için bir araya geldiğimiz dostlarla beraber 2019 yılında topluluğu büyüterek kurmuş bulunmaktayız.

Danende Topluluğu’nun amacı nedir?

Danende Topluluğu üyeleri, “iyiler iyi organize olun” şiarıyla yola çıkmış ve iyi insanlar için iyi işler yapmayı kendisine düstur edinmiştir. Topluluk bu doğrultuda kültür-sanat, eğitim, spor, gezi ve teknolojik faaliyetler konusunda çalışmalar yürütmektedir. Bütün bu alanlarda çalışma yaparken Anadolu irfanını kendisine referans alır.

Projelerin maddi kaynağı nedir?

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için beraber çalıştığımız/gönül birliği yaptığımız çeşitli sivil toplum kuruluşlarından, yardım severlerden, gençlik merkezlerinden ve bize gönül veren siz iyi insanların destekleriyle projelerimize kaynak sağlıyoruz. Yani arkamızda siz varsınız.

Projelerinizde yer almak için ne yapmalıyım?

Projelerimizin başvuru tarihlerini takip edip başvuru yapmanız yeterlidir. Ondan sonra arkanıza yaslanın.

Mevcut komisyonlarda görev alabilir miyim?

Elbette alabilirsiniz. Bunun için komisyonların başvuru tarihlerini takip edip başvuru yapmanız yeterli. Yalnız kontenjanların dolma hızından dolayı hızlı olmalısınız. “Takip – hız- başvuru” olay budur.

Danende Topluluğu üyeleri herhangi bir grup veya hizbe bağlı mıdır?

Topluluğumuzun üyeleri üzerinde yaşadığımız toprakların medeniyet değerlerine bağlıdır. Ha birde gençliğimizin verdiği geleceği tasarlama heyecanına bağlıyız.

Topluluk hangi alanlarda çalışmalar yapar?

Topluluk olarak genel itibariyle sosyal alanlarda çalışmalar yapıyoruz. Topluluk bu doğrultuda kültür sanat, eğitim, spor, gezi ve teknolojik faaliyetler konusunda çalışmalar yürütmektedir. Ve tabii ki farkındalık yaratmak adına da çalışmalar yapıyoruz. Ee netice itibariyle insan sosyal bir varlık.

Bu kadar sivil toplum kuruluşundan farkınız ne?

Öncelikle genciz ve güzeliz. Neyse bu ayrı bir mesele.Gençler olarak bizler, bizim gibi her gencin kendisini ifade edebileceği, kendisini geliştirebileceği, organize olabileceği, projeler oluşturabileceği, fikirlerini harekete geçirebileceği ortam/lar oluşturuyoruz. Topluluğumuzun bir üyesi bir program organize ederken aynı zamanda bir proje oluşturabiliyor veya başka bir projede konuşmacı olabiliyor. Bütün bunları yaparken en ince ayrıntısına kadar gençler olarak bizler yapıyoruz. İstişare ve tecrübe paylaşımına her zaman hazırız lakin birilerinin güdümünde iş yapmayı bünyemiz kaldırmıyor.


Danende Topluluğu © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.