İçeriğe geç →

Üç Boyutlu Yazıcıda Kalp Üretimi

Anahtar Kelimeler: 3D printer, Tal Dvir, Kalp, Organ nakli

Üç Boyutlu yazıcıda Kalp Üretimi

Geçmişten günümüze gelene kadar birçok organ nakli gerçekleşmiştir. Organ naklinin geçmişi 17.yüzyıla uzanır. Bu yüzyılda deri nakilleri gerçekleşmektedir. İlk başarılı organ nakli böbrek transplantasyonudur. Bu nakil 1954 yılında Chicago’ da Amerikalı cerrah Joseph Murray tarafından gerçekleştirilmiştir. Tıp tarihinde 1967 yılında ilk kez insandan insana kalp nakli Güney Afrikalı Doktor Christiaan Barnard tarafından gerçekleşmiştir. Günümüzde ise kalp hastalıkları ile daha sık karşılaşılmaktadır. Bu yüzden çoğu insan kalp nakli sırasında beklemektedir. Kalp hastalıklarında kalp pilleri, kalp ritim bozukluğu tedavilerinden biridir. Fakat kalp pilleri de kesin çözüm olarak görülmemektedir, sadece hastaya kalp nakli için zaman kazandırır. Ayrıca kalp kolay bulunabilen bir organ değildir. İsrail’li bilim adamları ise günümüzde yeni bir olaya imza atmışlardır. 15 Nisan 2019 tarihinde Tel Aviv Üniversitesi’nde görevli Prof. Tal Dvir başkanlığında İsrail’li bilim insanları, insan dokusunu kullanarak dünyanın ilk 3 boyutlu vaskülerize mühendislik kalbini üretmeyi başardı. Prof. Dvir’e göre, hastaya özgü malzemelerin kullanımı, doku ve organların başarılı bir şekilde uyumu ve mühendisliği için çok önemlidir. Bu kalp, doğrudan insanın kendi hücrelerinden ve biyolojik malzemelerinden üretilmiştir. Aslında bu buluş dünyada kalp nakli için yeni bir çağın habercisiydi. Çünkü bu üretilen kalp sayesinde daha çok insanın hayatı kurtulabilir.

Üç Boyutlu Kalp’in Üretim Aşaması

Bilim adamları bu kalbi oluşturmak için ilk olarak insanın yağ dokusunun bir biyopsisini aldılar, hücreleri çıkardılar ve onları kollajen ve diğer biyo malzemelerden ayırt ettiler, ve kök hücreleri yapmak için yeniden programladılar daha sonra onları kalp hücrelerine ve kan damarı hücrelerine diye ikiye ayırdılar. Ve araştırmacılar, hastaların hücrelerini ve “ biyo –  mürekkep’’ adı verilen şeker ve protein karışımı bir materyal kullanarak, yağ dokularından parça aldılar. Önce bağışıklık sistemiyle uyumlu kan damarları olan kalp karıncıkları ürettiler, ardından da tüm kalbi ürettiler. 

Bu üretilen kalp şuan da bir insan kalbinden küçük ve pembe-mavi renktedir. Ayrıca proje başkanı olan Doktor Tal Dvir, daha büyük boyutlardaki insan kalbinin de aynı teknolojiyle üretilebileceğini söyledi. Ancak araştırmacılar üretilen kalbin kasılıp gevşeme becerisi olsa da, hücrelerin kan pompalamayı öğrenmesi gerektiğini söylüyorlar. Profesör Tal Dvir kalp üretimi hakkında, “Hücreleri ve kan damarları ile ilk kez bütün bir kalbi birlikte basıyoruz, aynı zamanda hasta vücudundan elde edilen madde ve hücreleri kalp yapmak için ilk kez kullanıyoruz” dedi. Üretilen bu teknolojiyle gelecekte organ bağışına ihtiyaç kalmayabilir.

KAYNAKLAR

https://www.aftau.org/weblog-medicine–health#TAUBilimnsanlarHastalarnKendiHcreleriniveMalzemeleriniKullanaraklk3BKalbi

https://www.advancedsciencenews.com/3d-printed-heart-with-patients-own-cells/

https://www.youtube.com/watch?v=c8aFrXiqUI8

 

Yazar: Hürrem Vuslat Taşkıran

Çeviri: Hürrem Vuslat Taşkıran ve Şevval Sude Topay

Production of heart in 3D printer

There have been many organ transplants from past to present. The history of organ transplantation dates back to the 17th century. Also in this century of skin transplants occuritied. The first successful organ transplantation is a kidney transplantation. This transfer was carried out by American surgeon Joseph Murray in Chicago in 1954.In the history of medicine for the first time in 1967 a human-to-human heart transplant was performed by South African Doctor Christiaan Barnard. Today, heart diseases are more common. That’s why most people are waiting for a heart transplant. In heart diseases, cardiac pacemakers are one of the treatments of heart rhythm disorder. However, pacemakers also do not seem to be the definitive solution, only the patient saves time for heart transplant. Also, the heart is not an easy-to-find organ. Israeli scientists today have signed a new event. On April 15, 2019, at the direction of Professor Tal Dvir, at Tel Aviv University Israeli scientists were able to produce the world’s first 3D vascularized engineering heart using human tissue. According to Professor Dvir, the use of patient-specific materials is crucial to the successful integration and engineering of tissues and organs. This heart is produced directly from the human’s own cells and biological materials. In fact, this invention was a precursor of a new era for heart transplantation in the world. Because of the heart produced, it can be saved more people lives.

Production Process of Three – Dimensional Hearts

In order to create this heart, scientists first took a biopsy of human adipose tissue, removed the cells, differentiated them from collagen and other biomaterials, and reprogrammed them to make stem cells, then divided them into heart cells and blood vessel cells. And the researchers took the cells of the patients and a piece of fat tissue using a mixture of sugar and protein called a bio – ink and. They first produced heart ventricles with blood vessels that were compatible with the immune system, and then they produced the whole heart.

The heart is now small and pink-blue in color from a human heart. In addition, Dr. Tal Dvir, the head of the project, said that the size of human heart can be produced with the same technology. However, researchers say that the cells need to learn to pump blood, even though the heart is able to relax and relax.

Professor Tal Dvir said about heart production, undan We’re using the cells and blood vessels for the first time to make hearts and cells the heart of the patient body, while at the same time we are pressing a whole heart together.  With this technology, there may be no need for organ donation in the future.

BİBLİOGRAPHY

https://www.aftau.org/weblog-medicine–health#TAUBilimnsanlarHastalarnKendiHcreleriniveMalzemeleriniKullanaraklk3BKalbi

https://www.advancedsciencenews.com/3d-printed-heart-with-patients-own-cells/

https://www.youtube.com/watch?v=c8aFrXiqUI8